Всеукраїнський семінар підвищення кваліфікації суддів
с.Омельник Полтавської області (20-25 квітня 2017 р.)

З В І Т
про проведення міжнародного семінару по підготовці «Арбітрів ФІДЕ»
та Всеукраїнського семінару підвищення кваліфікації суддів з шахів

З 20 по 25 квітня 2017 року у с. Омельник, Кременчуцького району, Полтавської області на базі відпочинку «Івушка» ПАТ «Укртатнафта» проведено міжнародний семінар по підготовці та здачі іспитів «Арбітра ФІДЕ» та Всеукраїнський семінар підвищення кваліфікації суддів з шахів. Семінар було організовано та проведено завдяки спільним зусиллям Спортивного Комітету України, президії колегії суддів Федерації шахів України та ПАТ «Укртатнафта».

До участі у роботі семінару були запрошені представники усіх регіонів України. Але, на жаль, деякі обласні федерації (АР Крим, Волинська, Чернівецька, Івано-Франківська, Чернігівська, Кіровоградська та інші) проігнорували необхідність участі їхніх представників у заході про необхідність проведення якого вказувалось у рішеннях 6-го з’їзду ФШУ. Вакансії які звільнилися були надані представникам інших федерацій. У роботі семінару взяли участь 28 слухача (з 18 регіонів України) та 2 лектори.

У міжнародному семінарі по підготовці «Арбітрів ФІДЕ» взяли участь 15 представників України та 2 представника Молдови. За результатами іспитів 15 суддів отримали сертифікати про проходження семінару, що є однією з 4-х норм на отримання звання «Арбітр ФІДЕ».

Читати лекції було доручено членам президії колегії суддів ФШУ, провідним арбітрам України – міжнародним арбітрам Товчизі О.Г. та Гнипу Ю.П..

Затверджена програма лекцій та практичних занять повністю виконана. За програмою семінару розглянуто такі проблемні питання:

1.Суддя в шахових змаганнях, функціональні обов’язки членів суддівської колегії, виховна роль судді.
2.«Правила шахів ФІДЕ».
3.«Турнірні правила ФІДЕ».
4.Застосування комп’ютерних програм при проведенні та оформленні документації змагань за різними системами гри.
5.Шахові годинники (DGT XL, DGT 2010, DGT 3000).
6.Робоча та звітна суддівська документація. Звітна документація міжнародних турнірів.
7.Національні та міжнародні нормативи виконання шахових звань та суддівських категорій.
8.Системи проведення змагань. Додаткові показники.
9.Психологія суддівства шахових змагань.
10. Про зміни у Турнірних Правилах ФІДЕ, Правилах шахів, що вступають у дію з 1 липня 2017 року.

Лекційний матеріал був наповнений практичними ситуаціями з досвіду провідних арбітрів. Для проведення практичних занять було підготовлено багато практичних завдань, які зустрічаються на практиці (фіксація триразового повторення позиції, нічия за правилом 50-ти ходів, вимоги нічиєї за п.10.2 (G4) Правил шахів, розрахунок додаткових показників у турнірах з вибуттям гравців та інші).

Практичні заняття проводилися лекторами з великою зацікавленістю слухачів з застосуванням проектора з екраном, що дозволило довести матеріал до кожного слухача. Проведення практичних занять дозволило визначити слабкі та сильні сторони українських суддів, що необхідно використати при підготовці матеріалів для проведення наступних семінарів.

Усі учасники були забезпечені безкоштовним проживанням та харчуванням. Їм буде компенсовано витрати по проїзду.

За підсумками семінару усі слухачі здавали іспити, які складалися з співбесіди, активності на лекціях та тестування за комп’ютерною програмою перевірки знань шахових суддів, розробленою міжнародним арбітром Гнипом Ю.П. разом з Товчигою О.Г. Усі слухачі успішно склали іспити.

При реєстрації учасники семінару заповнювали анкету, у якій їм було запропоновано внести конкретні пропозиції щодо покращення роботи колегії суддів ФШУ. Більшість учасників семінару висловили подяку президії колегії суддів ФШУ та Спортивному Комітету України за проведення семінару та вказали на необхідність його регулярного проведення у майбутньому.

Колегія суддів ФШУ висловлює подяку за організацію та допомогу у проведенні міжнародного семінару по підготовці «Арбітрів ФІДЕ» та Всеукраїнського семінару підвищення кваліфікації суддів з шахів заступнику директора ПАТ «Укртатнафта» Ляпці Р.В., головному лікарю бази відпочинку «Івушка» Єсаулко К.М., Спортивному Комітету України (Президент – Шевляк І.М.).

Товчига О.Г.голова президії колегії суддів ФШУ, міжнародний арбітр, лектор ФІДЕ

... ... ... ... ... ... ... ... ... ...