З В І Т
про проведення Всеукраїнського суддівсько-тренерського семінару з шахів

м. Рівне, 1-4 грудня 2016 р.

     З 1 по 4 грудня 2016 року у м. Рівне проведено Всеукраїнський суддівсько-тренерський семінар з шахів. Семінар було організовано та проведено завдяки спільним зусиллям Спортивного Комітету України, президії колегії суддів Федерації шахів України та Федерації шахів Рівненської області (президент – Ковальчук В.О., виконавчий директор – Шинкарчук М.В.).
     До участі у роботі семінару були запрошені представники усіх регіонів України. У роботі семінару взяли участь 24 слухача та 1 лектор з 13 регіонів України (переважно представники західних та центральних областей.
     Читати лекції було доручено голові президії колегії суддів ФШУ, міжнародному арбітру, лектору ФІДЕ Товчизі О.Г.
     Затверджена програма лекцій та практичних занять повністю виконана. За програмою семінару розглянуто такі проблемні питання:
     1. Історія шахів та суддівства.
     2. Суддя в шахових змаганнях, функціональні обов’язки членів суддівської колегії, виховна роль судді.
     3. «Правила шахів ФІДЕ».
     4. «Турнірні правила ФІДЕ».
     5. «Особливості суддівства дитячих змагань з шахів».
     6. Застосування комп’ютерних програм при проведенні та оформленні документації змагань за різними системами гри.
     7. Шахові годинники (ЦШТ 2000, DGT XL, DGT 2000, DGT 2010).
     8. Робоча та звітна суддівська документація. Звітна документація міжнародних турнірів.
     9. Національні та міжнародні нормативи виконання шахових звань та суддівських категорій.
     10.Системи проведення змагань. Додаткові показники.
     Лекційний матерал був наповнений практичними ситуаціями з досвіду провідних арбітрів. Для проведення практичних занять було підготовлено багато завдань з досвіду суддівства (фіксація триразового повторення позиції, нічия за правилом 50-ти ходів, вимоги нічиєї при «швидкому фініші» Правил шахів, розрахунок додаткових показників у турнірах з вибуттям гравців та інші). Особливу увагу було приділено змінам, внесеним до «Првил шахів» та «Турнірних правил» з 1 липня 2014 року та будуть введені в дію з 1 липня 2017 року.
     Лекційний матеріал читався з 10.00 до 19.00. Проведення практичних занять дозволило визначити слабкі та сильні сторони українських суддів, що необхідно використати при підготовці наступних семінарів. Практичні заняття проводилися лектором з великою активністю слухачів.
     При реєстрації учасники семінару заповнювали анкету, у якій їм було запропоновано внести конкретні пропозиції щодо покращення роботи колегії суддів ФШУ. При підведенні підсумків роботи семінару учасники висловили подяку президії колегії суддів ФШУ, Спортивному Комітету України, Федерації шахів Рівненської області (президент – Ковальчук В.О. за допомогу в організації та проведенні семінару та вказали на необхідність його регулярного проведення у майбутньому в різних регіонах України.
     Вказано також на необхідність проведення в Україні міжнародного семінару по підготовці «Арбітрів ФІДЕ».

Товчига О.Г. – голова президії колегії суддів ФШУ, міжнародний арбітр

...
...
...
...