З В І Т
про проведення Всеукраїнського семінару підвищення кваліфікації суддів з шахів


З 16 по 20 жовтня 2018 року у м. Дніпро проведено Всеукраїнський семінар підвищення кваліфікації суддів з шахів. Семінар було організовано та проведено завдяки спільним зусиллям Спортивного Комітету України, президії колегії суддів Федерації шахів України та Федерації шахів та шашок Дніпропетровської області (президент – Уріх Є.Й., голова колегії суддів – Макаревич В.І.).

До участі у роботі семінару були запрошені представники усіх регіонів України. У роботі семінару взяли участь 39 слухачв та 2 лектора з 9 регіонів України.

Читати лекції було доручено голові президії колегії суддів ФШУ, міжнародному арбітру, лектору ФІДЕ Товчизі О.Г. та міжнародному арбітру, міжнародному організатору, віце-президенту ФШУ Гнипу Ю.П.

Затверджена програма лекцій та практичних занять повністю виконана. За програмою семінару розглянуто такі проблемні питання:

     1.Історія шахів та суддівства.
     2.Суддя в шахових змаганнях, функціональні обов’язки членів суддівської колегії, виховна роль судді.
     3.«Правила шахів ФІДЕ».
     4.«Правила змаганьФІДЕ». «Стандарти ФІДЕ»
     5.«Особливості суддівства дитячих змагань з шахів».
     6.Застосування комп’ютерних програм при проведенні та оформленні документації змагань за різними системами гри.
     7.Шахові годинники (DGT 2010).
     8.Робоча та звітна суддівська документація. Звітна документація міжнародних турнірів.
     9.Національні та міжнародні нормативи виконання шахових звань та суддівських категорій.
     10.Системи проведення змагань. Додаткові показники.

Лекційний матерал був наповнений практичними ситуаціями з досвіду провідних арбітрів. Для проведення практичних занять було підготовлено багато завдань з досвіду суддівства (фіксація триразового повторення позиції, нічия за правилом 50-ти ходів, вимоги нічиєї при «швидкому фініші» Правил шахів, розрахунок додаткових показників у турнірах з вибуттям гравців та інші). Особливу увагу було приділено змінам, внесеним до «Правил шахів» та «Турнірних правил» з 1 липня 2017 року та з 1 січня 2018 року. Багато уваги було приділено досвіду суддівства нашими арбітрами 43-ї Всесвітньої шахової Олімпіади, досягненням та напрямкам роботи по боротьбі з читерством.

Лекційний матеріал читався з 10.00 до 19’.00. Проведення практичних занять дозволило визначити слабкі та сильні сторони українських суддів, що необхідно використати при підготовці наступних семінарів. Практичні заняття проводилися лектором з великою активністю слухачів.

При реєстрації учасники семінару заповнювали анкету, у якій їм було запропоновано внести конкретні пропозиції щодо покращення роботи колегії суддів ФШУ. При підведенні підсумків роботи семінару учасники висловили подяку президії колегії суддів ФШУ, Спортивному Комітету України, Федерації шахів та шашок Дніпропетровської області (президент – Уріх Є.Й.) за допомогу в організації та проведенні семінару та вказали на необхідність його регулярного проведення у майбутньому в різних регіонах України.

Вказано також на необхідність частішого проведення в Україні міжнародних семінарів по підготовці «Арбітрів ФІДЕ» та «Міжнародних організаторів».Товчига О.Г. – голова президії колегії суддів ФШУ, міжнародний арбітр