Кубок Гапріндашвілі

відреставровано !

 


 

Почесний віце-президент ФШУ міжнародний арбітр Л. М. Боданкін

 

Щасливий фінал

5 жовтня в агентстві УНІАН відбулася прес-конференція класичного ювелірного Будинку "Лобортас і Карпова", Федерації шахів України і Міністерства України у справах сімї, молоді та спорту, присвячена закінченню реставраційних робот та передачі ФШУ Кубку Нони Гапріндашвілі.

Цей почесний приз українські шахісти одержали на Всесвітній шаховій Олімпіаді–2008 у Дрездені за найкращий сумарний результат чоловічої та жіночої збірних команд.

Під час перельоту від Дрездена до Франкфурта Кубок знаходився в руках капітана наших команд Л.В.Тимошенко. Та під час пересадки на літак до Києва компанії “Люфтганза” співробітниця аеропорту Франкфурта відмовилась пропустити на борт літака український трофей як ручну кладь і категорично зажадала здати його у багаж. Ніякі аргументи наших представників не було взято до уваги, і в умовах обмеженого часу, коли посадка у літак вже закінчувалася, їм довелось підкоритися. Та після приземлення літака у Києві та отримання багажу виявилось, що трьохкилограмовий Кубок, виготовлений із золота та срібла, зазнав величезних ушкоджень. Федерація звернулась до Міністерства внутрішніх справ та Міністерства транспорту України з проханням розслідувати цей прикрий випадок, який кидав пляму на нашу державу. Всі памятають, який галас з цього приводу піднявся не тільки в українських ЗМІ, а й у ближньому і дальньому зарубіжжі. Навіть під час перемог на Всесвітніх Олімпіадах 2004 року у чоловіків та 2006 року у жінок українські шахи не мали такої преси.

Міністерство транспорту України так і не спромоглося до цього часу надати відповідь ФШУ. Що стосується МВС України, то воно досить оперативно відкрило карну справу та, протримавши Кубок як речовий доказ пів-року, так і не дійшло до якогось певного висновку. Треба віддати належне Федерації шахів Грузії, яка запропонувала свою допомогу у відновленні Кубку в Тбілісі, або, - надіславши до Києва свого майстра – автора цього коштовного твору. Та піти на це означало б розписатися у нашій безпорадності. А у 2010 році під час наступної Олімпіади Кубок буде необхідно повернути Оргкомітету. На карту було поставлено престиж нашої держави. І в цей скрутний час на допомогу прийшов класичний ювелірний Будинок "Лобортас і Карпова". Про це все розповів присутнім на прес-конференціїї Президент Федерації шахів України В. М.Петров.

Після цього слово взяв генеральний директор ювелірного будинку Ігор Лобортас. “Робота по реставрації зайняла близько чотирьох місяців та була проведена за рахунок нашого ювелірного будинку. 2400 гривень, які ми отримали від авіакомпанії “Люфтганза” у якості компенсації за псування багажу, не йдуть ні в яке порівняння з нашими витратами. Це наш меценатський вклад у розвиток українських шахів”.

“Коли я побачила цей Кубок, я прийшла у жах, настільки він був розкурочений, - розповіла у своєму виступі творчий директор будинку Ірина Карпова. – І до тогож він був з таких проб золота та срібла, з якими ми не працюємо. А оскільки це була ручна авторська праця, то нам потрібно було відновити все творіння до найменших дрібниць. Нашим майстрам не тільки вдалося відтворити первинний вигляд Кубку, а й бути зараз упевненими, що реставрованій конструкції не будуть страшні навантаження, подібні до тих, які трапились в аеропорту Борисполя.”

Після цього І. Лобортас та І. Карпова урочисто передали відреставрований Кубок Президенту Федерації шахів України В.М.Петрову.

У свою чергу В.М. Петров висловив щиру подяку керівництву і майстрам класичного ювелірного Будинку "Лобортас і Карпова" і вручив почесні грамоти від Федерації шахів України та Федерації шахів Грузії.

Крім того, від імені Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту почесну грамоту керівникам ювелірного будинку вручив заступник директора департаменту фізичного виховання – начальник відділу розвитку неолімпійських видів спорту Ю.О.Воронцов.

Учасники прес-конференції відповіли на запитання представників ЗМІ. На жаль, не обійшлося без ложки дьогтю. Одне з питань було щодо фінансування чоловічої та жіночої збірних команд України на командний чемпіонат Європи, який почнеться вже 21 жовтня у Сербії. Зі слів Ю.О. Воронцова виявилось, що з необхідних на це 220 тис. грн. Мінсімямолодьспорт України має можливість надати тільки 100 тис. грн., а решту грошей федерації було запропоновано шукати самій.

От вже дійсно – справа спасіння утопаючих – діло рук самих утопаючих. Як у таких умовах можна сподіватися на успішну підготовку та успіх – це питання набуває суто риторичного змісту.

“Міністерство до кінця року, що минає, - додав Ю.О.Воронцов, - повинно профінансувати збірні команди України ще на 15 чемпіонатів світу та Європи, причому, у першу чергу, такі медальні для нас види спорту як пауерліфтінг та тайський бокс.”

Так що коментарі тут зайві.

 

Урочистий момент

Друге життя красеня кубка

 

От таким був кубок у Борисполі

 

Творчий директор Ірина Карпова і головний майстер Сергій Дорошенко

Всі володарі Кубку